Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie

Written by admin on Grudzień 2nd, 2008

Czerwone jak Kreml i wielkie jak Rosja. Takie było moje pierwsze wrażenie, gdy zobaczyłem Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie. Swój kolor zawdzięcza czerwonej cegle. Natomiast styl, w którym zostało wybudowane, nawiązuje do architektury Kremla. Trudno nie dostrzec podobieństwa wież muzeum z basztami na murach otaczających Kreml.

Muzeum Historyczne powstawało w latach 1875-81. Natomiast otwarto je 27 maja 1883 roku w obecności cesarza Aleksandra III i cesarzowej Marii Fiodorowny. Ekspozycja muzeum zawiera eksponaty od paleolitu do czasów współczesnych. Współczesnych tylko w teorii, gdyż w Rosji trwa ustalanie prawdy historycznej XX wieku. Stąd też wystawy sięgają „jedynie” wieku XIX.

Muzeum nie jest nowe i widać to na pierwszy rzut oka. Nie mniej jednak czuć ducha czasów. Dekoracja sal nawiązuje do epoki, z której pochodzi ekspozycja. W muzeum zobaczymy obiekty archeologiczne, monety, wyposażenie domowe, odzież, uzbrojenie, książki, pisma. Oczywiście nie należy być zaskoczonym nieustającymi renowacjami, zamkniętymi wystawami itp. W muzeach w Moskwie, czy w ogóle w Rosji, to norma.

Czy jest coś, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w muzeum historycznym? Ja przede wszystkim spostrzegłem polską zbroję husarza. Ale warte uwagi są też freski (chyba) przedstawiające drzewo genealogiczne.

Czy wspominałem już o rozmiarach muzeum? Liczy ono około 5 milionów eksponatów i 15 milionów dokumentów. Szacuje się, że do obejrzenia jest mniej niż 1% tych pokaźnych zbiorów.

Nie będą też dla nikogo zaskoczeniem ceny – dla obcjokrajowców do 2 razy większe. Jeżeli legitymujecie się rosyjską legitymacją studencką (np. dzięki kursom językowym w Instytucie Puszkina), jest szansa wejść taniej. Na koniec kilka zdjęć z wnętrza i informacja, jak do muzeum dojechać.

Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie

Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie

Globus w muzeum

Globus w muzeum

Wnętrze muzeum

Wnętrze muzeum

Drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne

Ozdobne wejście do jednej z sal

Ozdobne wejście do jednej z sal

Zbroja husarza

Zbroja husarza

Ekspozycja w jednej z sal

Ekspozycja w jednej z sal

 

Dojazd do muzeum

Dotarcie do muzeum, jak też do Placu Czerwonego, nie stwarza żadnych kłopotów. Dogodnie można dojechać metrem. Należy kierować się na jedną z trzech stacji: Okhotny Ryad, Ploshad Revolutsii, Teatralnaya Ploshad.

3 Comments so far ↓

  1. Dobry artykuł, przyjemnie się czytało ;) Oby więcej takich artykułów na tym blogu było.

  2. Miałem okazję przejeżdżać przez Moskwę jakiś czas temu, jednak nie dane mi było zwiedzić tego muzeum. Po przeczytaniu tego artykułu strasznie żałuję…no ale nic straconego. W muzeum historycznym w Moskwie widzimy się za rok.

  3. Od wielu lat, mieszkając zagranica organizuje wycieczki dla miłośników powozów. Dotychczas były to wycieczki Niemców, Austriaków, Szwajcarów do Polski, najcześciej do Łańcuta, teraz po powrocie z emigracji na Zachód. Ale w tym roku planuje wycieczkę na Kreml. Naturalnie do Zbrojowni, gdzie są prezentowane karety rosyjskich carów i nie tylko. Pytanie , podobno w Muzeum Historycznym też sąpowozy, sanie, itp.
    Czy ktoś wie coś więcej na ten temat. Na wszelkie pytania dot.powozów chętnie służę swoją wiedzą, pozyskaną od największych specjalistów w tym temacie.

    Były prezes polskiego Stowarzyszenia Miłośników Powozów i Zaprzęgów, współzałożyciel podobnego w Szwajcarii gdzie mieszkałem ostatnie 20 lat
    mgr Krzysztof Olczak
    Krzemienica koło Łańcuta

Leave a Comment